Poduszki powietrzne
Umiejscowienie poduszek powietrznych
Poduszki powietrzne znajdują się w obszarach przedstawionych na ilustracji poniżej. Ostrzeżenia dotyczące poduszek powietrznych znajdują się na osłonach przeciwsłonecznych.
Model S jest wyposażony w poduszkę powietrzną i biodrowy/barkowy pas bezpieczeństwa (zwany również zespołem pasów bezpieczeństwa) na obu wyznaczonych przednich siedzeniach. Poduszka powietrzna stanowi na tych miejscach zabezpieczenie uzupełniające. Aby ograniczyć ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku, wszyscy podróżni wraz z kierowcą powinni mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa, bez względu na to, czy przy ich siedzeniu znajduje się również poduszka powietrzna.
- Przednia poduszka powietrzna po stronie pasażera
- Przednia poduszka powietrzna po stronie kierowcy
- Boczne poduszki powietrzne zamontowane w siedzeniach
- Kurtyny powietrzne
Sposób działania poduszek powietrznych
Poduszki powietrzne są napełniane, gdy czujniki wykryją uderzenie, którego siła przekracza wartość progową rozłożenia poduszki. Progi te dobrano tak, by pozwalały przewidzieć, jak poważne jest zderzenie i na czas rozłożyć poduszki chroniące pasażerów pojazdu. Poduszki powietrzne są napełniane błyskawicznie i z dużą siłą, a towarzyszy temu głośny hałas. Napełniona poduszka wraz z pasami bezpieczeństwa ogranicza możliwość ruchu osoby na siedzeniu, aby zmniejszyć ryzyko urazów.
Przednie poduszki powietrzne zgodnie z założeniem nie powinny się zazwyczaj napełniać w przypadku zderzenia tylnego, wywrócenia, zderzenia bocznego ani podczas silnego hamowania lub przejeżdżania przez dziury i wyboje. Przednie poduszki powietrzne mogą także nie napełnić się podczas niektórych zderzeń czołowych, przykładowo pomniejszych kolizji, przy wjechaniu pod wyższy pojazd lub przy lekkim uderzeniu w wąski obiekt, taki jak przydrożny słupek lub słup. Poduszki powietrzne mogą się nie napełnić mimo wystąpienia znacznych powierzchownych uszkodzeń pojazdu i odwrotnie, stosunkowo niewielkie uszkodzenia struktury pojazdu mogą spowodować ich napełnienie. Wygląd pojazdu po zderzeniu nie pozwala więc wnioskować, czy poduszki powietrzne powinny były się napełnić.
Typy poduszek powietrznych
Model S jest wyposażony w następujące typy poduszek powietrznych:
- Przednie poduszki powietrzne: Przednie poduszki powietrzne są zaprojektowane tak, by ograniczyć ryzyko powstania urazów u starszych dzieci i dorosłych, którzy podróżują na przednich siedzeniach. Należy stosować się do wszystkich ostrzeżeń i instrukcji związanych z przewożeniem dzieci na przednim siedzeniu pasażera (o ile jest to dozwolone w danym regionie).
- Poduszki powietrzne zamontowane w siedzeniach: Boczne poduszki powietrzne zamontowane w przednich siedzeniach pomagają chronić miednicę i okolice klatki piersiowej. Poduszka powietrzna zamontowana po wewnętrznej stronie siedzenia kierowcy pomaga chronić głowę i tułów. W przypadku silnego uderzenia bocznego lub poważnego zderzenia czołowego z przesunięciem poduszki powietrzne zamontowane w siedzeniach otwierają się po stronie, z której nastąpiło uderzenie, oraz po przeciwnej stronie.
- Kurtyny powietrzne: Kurtyny powietrzne zwiększają ochronę głowy. Kurtyny powietrzne od strony uderzonej i od strony przeciwnej napełnią się tylko w przypadku silnego uderzenia bocznego i w przypadku przewrócenia pojazdu.
Wskaźnik stanu poduszek powietrznych
Informacja o stanie przedniej poduszki powietrznej po stronie pasażera jest widoczna na ekranie dotykowym:
Jeśli system poduszek powietrznych nie działa prawidłowo, wskaźnik poduszek powietrznych na zestawie wskaźników pozostaje włączony cały czas. Wskaźnik ten powinien zapalać się tylko przy włączaniu zasilania pojazdu Model S i gasnąć po kilku sekundach. Jeżeli nie gaśnie, należy natychmiast zaplanować wizytę serwisową za pośrednictwem aplikacji mobilnej i zrezygnować z jazdy.
Wykrywanie obecności pasażera z przodu
Model S jest wyposażony w czujnik obecności zamontowany w siedzeniu pasażera z przodu, który steruje stanem przedniej poduszki powietrznej.
Klasyfikacja obiektów | System OCS, stan poduszki powietrznej pasażera* | Wskaźnik stanu | Wskazówki |
---|---|---|---|
Puste | WYŁ. | PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WYŁ. | |
Obiekt | WYŁ. lub WŁ. | PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WYŁ. lub PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WŁ. | Zależnie od materiału/zawartości. |
Fotelik dziecięcy ustawiony tyłem do kierunku jazdy dla dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia | WYŁ. | PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WYŁ. | 9 kg lub mniej |
Fotelik dziecięcy ustawione przodem do kierunku jazdy | WYŁ. | PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WYŁ. | 16 kg lub mniej |
Dziecko siedzące na podkładce podwyższającej | WYŁ. lub WŁ. | PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WYŁ. lub PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WŁ. | 9–45 kg* |
Duże dziecko | WYŁ. lub WŁ. | PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WYŁ. lub PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WŁ. | |
5. percentyl płci żeńskiej lub większe (na podstawie masy ciała) | WŁ. | PODUSZKA POWIETRZNA PASAŻERA WŁ. | Ponad około 45 kg |
*Jeżeli wskazanie kontrolki poduszki powietrznej pasażera nie jest niezgodne z rzeczywistą sytuacją, nie wolno korzystać z siedzenia. W takim przypadku pasażer musi zająć miejsce na innym siedzeniu. Użyj aplikacji mobilnej, by zaplanować wizytę serwisową. |
Aby upewnić się, że system czujników jest w stanie prawidłowo rozpoznać obecność pasażera, należy wyeliminować następujące możliwości:
- Pod siedzeniem są przewożone przedmioty;
- Na siedzeniu leżą ciężkie przedmioty (aktówka, duże torebka itp.);
- Przedmiot zaklinował się między oparciem a siedziskiem;
- Bagaż opiera się o siedzenie;
- Na siedzeniu znajdują się (zamontowane, położone lub umieszczone między siedzeniem a podróżującą na nim osobą) akcesoria z rynku wtórnego, takie jak pokrowiec, mata, koc itp.
W takim przypadkach działanie czujnika obecności pasażera może być zakłócone. Jeżeli nie występuje żadna z powyższych okoliczności, a system nadal nieprawidłowo zgłasza stan poduszki, należy przewozić pasażerów tylko na tylnych siedzeniach i zaplanować wizytę serwisową za pośrednictwem aplikacji mobilnej w celu sprawdzenia systemu poduszek powietrznych.
Zapewnienie prawidłowego wykrywania osoby zajmującej fotel
W celu zapewnienia dokładnego wykrywania osoby zajmującej miejsce w fotelu pasażera z przodu pasażer powinien:
- Zapiąć pas bezpieczeństwa.
- Usiąść prosto na środku poduszki siedzenia w taki sposób, aby ramiona przylegały do oparcia siedzenia, nogi były wygodnie wyciągnięte do przodu, a stopy spoczywały na podłodze. Patrz Przykłady prawidłowej i nieprawidłowej pozycji podróżnego.
- Pozostać w pozycji siedzącej na poduszce siedzenia i nie zwiększać nacisku na siedzenie (na przykład naciskając stopami na podłogę lub napierając plecami na oparcie fotela albo naciskając na konsolę środkową lub podłokietnik w celu podniesienia się).
- Nie wolno zakładać grubej, mokrej lub puszystej odzieży (na przykład odzieży narciarskiej lub ubrań z grubą podszewką).
Oprócz kwestii wymienionych powyżej na prawidłowe działanie systemu klasyfikującego osobę zajmującą fotel mogą negatywnie wpływać następujące czynniki:
- Umieszczenie nadajnika radiowego (na przykład radia dla myśliwych lub walkie-talkie) na siedzeniu pasażera z przodu.
- Umieszczenie falownika AC/DC lub urządzenia zasilanego przez falownik (na przykład telefonu komórkowego, tabletu lub komputera) na poduszce siedzenia pasażera z przodu.
- Umieszczenie płynu (na przykład napoju w butelce) lub pojemników na żywność na siedzeniu samochodu, na którym zamontowano fotelik dziecięcy.
- Przedmioty schowane pod siedzeniem lub wciśnięte pomiędzy oparcie a poduszkę.
- Na siedzeniu leżą ciężkie przedmioty (aktówka, duże torebka itp.);
- Bagaż opiera się o siedzenie;
- Na siedzeniu znajdują się (zamontowane, położone lub umieszczone między siedzeniem a podróżującą na nim osobą) akcesoria z rynku wtórnego, takie jak pokrowiec, mata, koc itp.
W takim przypadkach działanie czujnika obecności pasażera może być zakłócone. Jeżeli nie występuje żadna z powyższych okoliczności, a system nadal nieprawidłowo zgłasza stan poduszki, należy przewozić pasażerów tylko na tylnych siedzeniach i zaplanować wizytę serwisową za pośrednictwem aplikacji mobilnej w celu sprawdzenia systemu poduszek powietrznych.
Przykłady prawidłowej i nieprawidłowej pozycji podróżnego
Prawidłowa pozycja podróżnego:
Nieprawidłowa pozycja podróżnego — stopy pasażera muszą spoczywać na podłodze:
Nieprawidłowa pozycja podróżnego — pasażer nie może zsuwać się do przodu na poduszce siedzenia:
Nieprawidłowa pozycja podróżnego — pasażer nie może odchylać oparcia do pozycji leżącej podczas jazdy:
Efekt napełnienia poduszki powietrznej
Po napełnieniu poduszki powietrzne stopniowo opróżniają się, aby zapewnić odpowiednią amortyzację pasażerom i nie zasłaniać widoku kierowcy.
W przypadku napełnienia poduszek powietrznych lub kolizji pojazdu należy zlecić firmie Tesla kontrolę, a w razie potrzeby także wymianę poduszek powietrznych, napinaczy pasów bezpieczeństwa i innych powiązanych elementów.
W przypadku kolizji napełnieniu się poduszek powietrznych towarzyszą następujące działania:
- Zamki drzwi są odblokowywane, a klamki wysuwają się.
- Włączane są światła awaryjne.
- Włączane jest oświetlenie wnętrza.
- Układy wysokiego napięcia są wyłączane (użyj aplikacji mobilnej, by zaplanować wizytę serwisową w celu przywrócenia wysokiego napięcia).
- Szyby przesuwają się do pozycji nawiewu.
- Pojazd załącza hamulce w celu zatrzymania.