Pasy bezpieczeństwa
Zakładanie pasów bezpieczeństwa
Korzystanie z pasów bezpieczeństwa i fotelików dziecięcych stanowi najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia pasażerów przed skutkami ewentualnego wypadku. Z tego powodu w większości krajów używanie pasów bezpieczeństwa jest nakazane przez prawo.
Wszystkie pasy bezpieczeństwa to trzypunktowe bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa. Bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa napinają się automatycznie, w normalnych warunkach zapewniając użytkownikom wygodę poruszania się.
Jeżeli pojazd Model S zostanie poddany siłom wynikającym z gwałtownego hamowania, przyspieszania, pokonywania zakrętów lub kolizji, zwijacz pasa automatycznie napina lub blokuje pas, uniemożliwiając pasażerom poruszenie się.
Przypomnienie o pasach bezpieczeństwa
Zapinanie pasów bezpieczeństwa
- Sprawdź, czy siedzenie jest ustawione prawidłowo. Patrz (patrz Prawidłowa pozycja podczas jazdy), aby zapoznać się z informacjami dotyczącymi prawidłowego ustawienia siedzenia kierowcy.
- Wyciągnij płynnym ruchem pas bezpieczeństwa, układając go płasko na obszarze miednicy, klatce piersiowej i pośrodku obojczyka, między szyją a ramieniem. Upewnij się, że pas jest poprowadzony prawidłowo i że nie jest skręcony. Nie wolno siadać na pasie bezpieczeństwa ani na żadnym elemencie układu pasa bezpieczeństwa.OstrzeżenieSkręcony lub nieprawidłowo poprowadzony pas bezpieczeństwa może spowodować obrażenia i uniemożliwić prawidłowe działanie układu pasa bezpieczeństwa.
- Wsuń język zatrzasku do klamry i dociśnij, tak aby mechanizm zatrzasnął się z kliknięciem.
- Pociągnij za pas, aby sprawdzić, czy zapięcie trzyma.
- Wybierz luz pasa, pociągając skośnie ułożony odcinek w kierunku zwijacza.
Rozpinanie pasów
Chwyć pasy w pobliżu klamry, aby nie zwinęły się zbyt szybko, a następnie naciśnij przycisk na klamrze. Pasy zwiną się automatycznie. Upewnij się, że nic nie przeszkadza w całkowitym zwinięciu pasów. Pas nie powinien zwisać luźno. Jeżeli pas nie daje się całkowicie zwinąć, skontaktuj się z firmą Tesla.
Korzystanie z pasów przez kobiety w ciąży
Nie wolno umieszczać żadnej części pasów bezpieczeństwa na brzuchu. Część biodrową należy ułożyć jak najniżej na biodrach, nie w talii. Część barkową należy ułożyć między piersiami i z boku brzucha. Dokładne wskazówki można uzyskać od lekarza prowadzącego.
Napinacze pasów bezpieczeństwa
Przednie pasy bezpieczeństwa są wyposażone w napinacze, które uruchamiają się wraz z poduszkami powietrznymi. Napinacze automatycznie zwijają dolne mocowanie pasa bezpieczeństwa i górną taśmę barkową, zmniejszając luz w części biodrowej i ukośnej pasów, co powoduje ograniczenie ruchu pasażera do przodu.
Jeżeli podczas zderzenia napinacze i poduszki powietrzne nie zadziałają, nie jest to oznaką awarii. Zazwyczaj oznacza to, że w trakcie zderzenia nie wystąpiły odpowiednie siły.
Zewnętrzne siedzenia w tylnym rzędzie są wyposażone w napinacze barkowe, które wciągają pasy, ograniczając ruch pasażera do przodu.
Testowanie pasów bezpieczeństwa
Czynności opisane poniżej pozwalają upewnić się, czy pasy bezpieczeństwa działają prawidłowo.
- Gdy pas bezpieczeństwa jest zapięty, szybko i mocno pociągnij część pasa znajdującą się najbliżej klamry. Klamra nie powinna się rozpiąć.
- Gdy pas bezpieczeństwa jest zapięty, szybko i mocno pociągnij część pasa znajdującą się najbliżej drzwi. Stałe mocowanie pasa bezpieczeństwa powinno pozostać bezpiecznie zablokowane. Nie wolno podejmować prób demontażu tego mocowania.
- Rozepnij pasy bezpieczeństwa i rozwiń je całkowicie. Sprawdź, czy pasy rozwijają się bez oporów i czy nie widać na nich zużycia. Pozwól pasom zwinąć się, zwracając uwagę, czy odbywa się to bez zacięć i czy pasy zwijają się do końca.
- Rozwiń pasy do połowy, złap za język zapięcia i szybkim ruchem pociągnij do przodu. Mechanizm powinien zablokować się automatycznie i nie pozwolić na dalsze rozwijanie.
Jeżeli któryś z testów nie zostanie zaliczony, jak najszybciej napraw go. Nie zezwalaj pasażerom na siadanie na fotelu z niesprawnym pasem bezpieczeństwa.
Aby zapoznać się z informacjami o czyszczeniu pasów bezpieczeństwa, patrz Pasy bezpieczeństwa.