Holowanie i akcesoria
Obciążenia maksymalne — akcesoria
Pakiet holowniczy do pojazdu Model Y umożliwia holowanie przyczepy lub przewożenie wyposażenia dodatkowego (rowerów, nart, desek snowboardowych itp.).
Pakiet ten obejmuje przenoszący obciążenie zaczep z kulą zaczepową 50 mm, która może podtrzymywać bagażnik dodatkowy. Kula zaczepowa jest przeznaczona do przenoszenia akcesoriów o obciążeniu pionowym do 72 kg. Podczas przewożenia rowerów lub innego sprzętu na zaczepie pojazdu Model Y należy sprawdzić, czy maksymalne obciążenie nie zostało przekroczone. Maksymalna nośność haka holowniczego wynosi 72 kg.
Przy obliczaniu obciążenia należy doliczyć wagę samego bagażnika.
Bagażniki dodatkowe niezatwierdzone przez firmę Tesla
Poza obliczeniem wagi ważne jest, aby upewnić się, że całkowite obciążenie akcesoriów nie przekracza podanej wagi i odległości od kuli na zaczepie. Odległość ta jest obliczana na podstawie środka ciężkości bagażnika dodatkowego i zamontowanych na nim akcesoriów. W przypadku dodatkowych bagażników niezatwierdzonych przez firmę Tesla należy zmierzyć odległość w pionie i w poziomie od kuli na zaczepie holowniczym do środka ciężkości akcesoriów.
Instalacja i korzystanie z bagażnika
Instalacja i korzystanie z bagażnika wymagają podłączenia zaczepu holowniczego (patrz Podłączanie zaczepu holowniczego). Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta bagażnika dodatkowego. Należy przestrzegać wszystkich obowiązujących w danym regionie przepisów i wymogów prawnych, które dotyczą akcesoriów transportowych.
Pakiet holowniczy do pojazdu Model Y zawiera przewody pozwalające korzystać z bagażnika dodatkowego ze światłami (patrz Połączenia elektryczne). W skład pakietu wchodzi też oprogramowanie zgodne z trybem przyczepy (patrz Tryb przyczepy).
Obciążenia maksymalne — holowanie przyczepy
Masa przyczepy | Hamulce przyczepy |
750 kg | Niewymagane |
1600 kg | Wymagane |
Zalecenia dotyczące pasażerów i ciśnienia w oponach
Podczas holowania przyczepy może być konieczna regulacja ciśnienia napompowania opon zimnych w celu dostosowania ich do dodatkowego obciążenia i liczby pasażerów. Opony należy utrzymywać w stanie napompowanym do ciśnień podanych poniżej (jeżeli te wartości są inne, są one nadrzędne w stosunku do ciśnień podanych na etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń):
Rozmiar kół/obręczy | 5 pasażerów lub mniej | 6–7 pasażerów |
19" | 42 PSI (290 kPa) | 45 PSI (310 kPa) i zmniejszenie prędkości do wartości poniżej 100 km/h |
20" | 42 PSI (290 kPa) | 45 PSI (310 kPa) i zmniejszenie prędkości do wartości poniżej 100 km/h |
21" | 42 PSI (290 kPa) | ND. |
Te wartości dotyczą przyczepy z hamulcem o maksymalnej masie 1600 kg i maksymalnego obciążenia pionowego wynoszącego 100 kg lub mniej. |
- Jeżeli przyczepa waży więcej niż 750 kg, musi być wyposażona w osobny układ hamulcowy z niezależnym sterownikiem. Ograniczenie masy podczas holowania z wykorzystaniem hamulców przyczepy to 1600 kg. W zakresie montażu, regulacji i konserwacji hamulców przyczepy należy postępować ściśle według instrukcji ich producenta.
- Nacisk na hak to skierowana w dół siła, jaką przyczepa wywiera na zaczep. Wynosi nie mniej niż 4% całkowitego obciążenia przyczepy. Maksymalne obciążenie haka (lub technicznie dopuszczalna masa w punkcie sprzęgu) wynosi 100 kg. Jeżeli ciągnący samochód przewozi dużą ilość bagażu lub pasażerów, maksymalny nacisk na hak może ulec zmniejszeniu, co ogranicza także maksymalną masę holowanej przyczepy. Maksymalną masę holowanej przyczepy oblicza się z założeniem, że TPMLM (technicznie dopuszczalna masa całkowita pojazdu) nie zostanie przekroczona (Patrz Obciążanie pojazdu).
Jeśli informacje zawarte na świadectwie zgodności, etykiecie zaczepu lub tabliczce znamionowej są sprzeczne z informacjami zawartymi w niniejszym instrukcji użytkownika, dokumenty te mają pierwszeństwo.
Przed holowaniem przyczepy
Przed holowaniem przyczepy należy wykonać pewne czynności:
- Napompować opony do poziomu ciśnienia dla opon zimnych, podanego w punkcie Obsługa i konserwacja opon;
- Wypełnić wszystkie wymogi przepisów dotyczące holowania przyczepy; Naruszanie przepisów może powodować zagrożenie.
- Wyregulować lusterka boczne tak, aby uzyskać dobrą widoczność do tyłu bez dużego martwego pola;
- Włączyć Tryb przyczepy (patrz Tryb przyczepy).
Sprawdzić, czy:
- Model Y po dołączeniu przyczepy stoi poziomo. Jeśli przód pojazdu jest uniesiony, a tył obniżony, sprawdź, czy nie została przekroczona maksymalna masa przyczepy i nacisk na hak, określone w sekcji Obciążenia maksymalne — holowanie przyczepy.
- Wszystkie elementy zaczepu oraz mocowania, łańcuchy zabezpieczające i złącza elektryczne (wraz z połączeniami świateł cofania i przeciwmgielnych, jeśli są zamontowane) są w dobrym stanie i odpowiednio zamontowane/podłączone; W razie zauważenia problemów zrezygnuj z holowania.
- Oświetlenie przyczepy (światła stop, kierunkowskazy i światła pozycyjne) działają prawidłowo;UwagaJeśli Model Y znajduje się w trybie przyczepy lub wykryje połączenie ze światłami przyczepy, a ponadto Model Y wykryje usterkę elektryczną w kierunkowskazach przyczepy, kierunkowskazy strony, której usterka dotyczy, będą migały szybciej niż zwykle (patrz Tryb przyczepy).
- Język przyczepy jest pewnie zamocowany na zaczepie kulowym;
- Pojazd ciągnący i przyczepa są połączone prawidłowo zamontowanymi łańcuchami zabezpieczającymi; Skrzyżuj łańcuchy zabezpieczające pod sprzęgiem przyczepy, aby zapobiec jego zetknięciu się z nawierzchnią, jeśli oddzieli się on od zaczepu. Pozostaw taki luz, by pojazd mógł zakręcać, a łańcuchy w żadnym położeniu nie dotykały ziemi.
- Ładunek jest zabezpieczony;
- Dostępne są kliny pod koła.
- Obciążenie przyczepy jest równomiernie rozłożone w taki sposób, że nacisk na hak wynosi około 4–10% całkowitej wagi przyczepy, nie przekraczając maksymalnej wartości przewidzianej w punkcie Obciążenia maksymalne — holowanie przyczepy.UWAGAJeżeli środek ciężkości ładunku wypada ponad kołami lub jest przesunięty ku tyłowi, przyczepa może zacząć się kołysać, powodując utratę kontroli nad pojazdem.
Wytyczne dotyczące holowania
Model Y został opracowany przede wszystkim z myślą o przewożeniu pasażerów. Holowanie przyczepy zwiększa obciążenie silnika lub silników, układu napędowego, hamulców, opon i zawieszenia, a także znacznie zmniejsza zasięg. Decydując się na holowanie przyczepy należy zachować ostrożność i przestrzegać następujących ogólnych wytycznych:
- Zmniejsz prędkość jazdy i nie wykonuj nagłych manewrów. Pamiętaj, że holowanie przyczepy wpływa na działanie układu kierowniczego, stabilność, promień skrętu, drogę hamowania i skuteczność hamowania.
- Zwiększ co najmniej dwukrotnie odstęp od pojazdu, za którym jedziesz. Pomaga to uniknąć konieczności gwałtownego hamowania. Gwałtowne hamowanie może powodować poślizg lub „składanie się” zespołu pojazdów i utratę kontroli.
- Unikaj ostrych skrętów. Mogą one sprawić, że przyczepa zetknie się z pojazdem i spowoduje uszkodzenia. Pamiętaj, że koła przyczepy znajdują się bliżej wewnętrznej części łuku niż koła samochodu. Wykonuj zatem szersze skręty, aby przyczepa nie zawadziła o krawężniki, znaki drogowe, drzewa itp.
- Okresowo sprawdzaj, czy żarówki w światłach i kierunkowskazach przyczepy nadal działają.
- Okresowo sprawdzaj, czy przewożone przedmioty są dobrze zabezpieczone.
- Unikaj parkowania na pochyłości (patrz Parkowanie z przyczepą);
- Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie elementy zespołu holowniczego są pewnie zamocowane.
Tryb przyczepy
Przy holowaniu przyczepy należy zawsze włączać tryb przyczepy. Po podłączeniu złącza elektrycznego przyczepy, gdy włączone jest położenie postojowe, pojazd Model Y automatycznie włączy tryb przyczepy. Tryb przyczepy nie wyłącza się automatycznie po rozłączeniu złącza elektrycznego przyczepy. Aby ręcznie włączyć lub wyłączyć Tryb przyczepy, na ekranie dotykowym wybierz kolejno . Na ekranie dotykowym ukaże się jeden z następujących wskaźników:
Jeśli pojazd Model Y znajduje się w trybie przyczepy lub wykryje połączenie ze światłami przyczepy, a ponadto wykryje usterkę elektryczną w kierunkowskazach przyczepy, kierunkowskazy strony, której usterka dotyczy, będą migały szybciej niż zwykle. Po zakończeniu holowania i odłączeniu złącza elektrycznego przyczepy kierunkowskazy będą migały szybciej niż zwykle, a na ekranie dotykowym będzie wyświetlany czerwony wskaźnik przyczepy aż do ręcznego wyłączenia trybu przyczepy.
Przy włączonym trybie przyczepy część funkcji autopilota oraz tylne czujniki parkowania mogą nie być dostępne. Zmienia się także sposób działania następujących funkcji:
- Tempomat uwzględniający sytuację drogową zwiększa dystans od poprzedzającego pojazdu.
- Układ ostrzegania przed kolizją boczną jest aktywny, ale funkcja automatycznego kierowania nie interweniuje.
- Układ automatycznego hamowania awaryjnego (patrz Asystent unikania kolizji) włącza hamulce z mniejszą siłą.
Parkowanie z przyczepą
O ile to możliwe, unikaj parkowania na pochyłościach. Jeśli jednak jest to konieczne, podkładaj kliny pod koła przyczepy. W miarę możliwości poproś drugą osobę o pomoc z poniższymi czynnościami:
- Jedna osoba trzyma naciśnięty pedał hamulca.
- Druga osoba podkłada kliny pod koła od strony, w którą może stoczyć się przyczepa.
- Po podłożeniu klinów zwolnij pedał hamulca i upewnij się, że utrzymują one pojazd i przyczepę w miejscu.UwagaPrzy testowaniu klinów funkcja hamulca automatycznego (patrz Funkcja Wstrzymaj) musi być wyłączona. Jeżeli pojazd Model Y jest zahamowany z użyciem funkcji hamulca automatycznego, na ekranie dotykowym pojawia się odpowiedni wskaźnik. W celu wyłączenia funkcji hamulca automatycznego naciśnij i zwolnij pedał hamulca.
- Włącz położenie postojowe.
Podłączanie zaczepu holowniczego
Pakiet holowniczy pojazdu Model Y obejmuje przenoszący obciążenie zaczep z kulą zaczepową 50 mm. Gdy zaczep nie jest używany, należy go zdemontować i przechowywać w suchym miejscu, by zapobiec korozji. Na osłonę zaczepu należy założyć pokrywę przeciwpyłową, aby zapobiec przedostawaniu się do środka brudu i zanieczyszczeń.
W celu zamontowania zaczepu przyczepy:
- Podważ krawędzie osłony zaczepu holowniczego przy użyciu cienkiego przedmiotu, takiego jak nóż stołowy lub płaski śrubokręt, i zwolnij 15 zacisków, które mocują osłonę do tylnej części pojazdu. Osłonę przeciwpyłową należy przechowywać w bezpiecznym miejscu.
- Włóż kluczyk do zamka zaczepu i obróć tak, aby górna część kluczyka zrównała się z położeniem „Open” (otwarte).
- Wyciągnij bębenek zamka z adaptera o ok. 0,5 cm i obróć w prawo, tak aby ikona odblokowania zatrzymała się u góry bębenka zamka.UWAGAPrzy obracaniu bębenka zamka zachowaj ostrożność. Dopóki nie zatrzaśnie się on w położeniu otwartym, automatycznie powraca do położenia zamkniętego i może przytrzasnąć palce.
- Pewnie chwyć zaczep od dołu i wyrównaj względem odpowiednich wycięć w obudowie.UwagaNie łap za zamek, by jego bębenek mógł się swobodnie obracać.
- Wciśnij zaczep do obudowy tak, by bębenek zamka szybko obrócił się w lewo i automatycznie zatrzasnął w położeniu zamkniętym.
- Pociągnij zaczep, aby się upewnić, że jest pewnie zamocowany w obudowie.UwagaJeśli zaczep nie zablokuje się w obudowie, wypadnie po pociągnięciu go w dół.
- Przekręć kluczyk tak, aby strzałki ustawiły się w jednej linii z ikoną blokady na bębenku.
- Wyjmij kluczyk i schowaj go w bezpiecznym miejscu (najlepiej w pojeździe).UwagaKluczyk można wyjąć tylko po zablokowaniu zaczepu. Jeśli da się go wyjąć, oznacza to, że połączenie jest prawidłowe. Nie używaj zaczepu przed wyjęciem kluczyka.UwagaFirma Tesla zaleca zapisanie kodu kluczyka. W przypadku zagubienia kluczyka kod pozwala zamówić zamiennik.
-
UwagaZaczep przyczepy jest mocowany do pojazdu za pomocą 6 śrub.
Odłączanie zaczepu holowniczego
Po zakończeniu holowania zaczep należy odłączyć:
- Włóż kluczyk do zamka i obróć tak, aby górna część kluczyka zrównała się z ikoną odblokowania.
- Mocno trzymając dolną część zaczepu (aby zapobiec jego wypadnięciu), wyciągnij bębenek na około 0,5 cm i obróć go w prawo, tak aby ikona blokady znalazła się na górze. W tym momencie zamek zostaje odblokowany w pozycji otwartej, a zaczep wysuwa się z obudowy.OstrzeżeniePrzy obracaniu bębenka zamka zachowaj ostrożność. Dopóki nie zatrzaśnie się on w położeniu otwartym, automatycznie powraca do położenia zamkniętego i może przytrzasnąć palce.
- Aby zapobiec gromadzeniu się w środku brudu, nasuń pokrywę przeciwpyłową na obudowę zaczepu tak, aby zatrzaski zapięły się.
- Zamknij pokrywę ochronną bębenka zamka zaczepu i schowaj zaczep w bezpiecznym miejscu.UwagaKonserwacja zaczepu polega na regularnym smarowaniu jego powierzchni smarem niezawierającym żywic.
Połączenia elektryczne
Zgodnie z przepisami każda przyczepa musi mieć światła pozycyjne, światła stopu, boczne światła obrysowe i kierunkowskazy. Do zasilania oświetlenia przyczepy służy wbudowane 13-stykowe złącze, które znajduje się w pobliżu zaczepu holowniczego i pozwala podłączyć wtyczki większości rodzajów przyczep. Przed rozpoczęciem holowania i w jego trakcie kierowca jest zobowiązany sprawdzać, czy wszystkie połączenia elektryczne są sprawne i czy wszystkie światła przyczepy działają. Kontrole te należy wykonywać ręcznie
- Lewy kierunkowskaz
- Tylne światło przeciwmgielne
- Masa styków 1–8
- Prawy kierunkowskaz
- Sygnał prawego tylnego światła
- Światła stop
- Lewe światło tylne
- Światła cofania
Napięcie na wszystkich stykach wynosi niskie napięcie. Światła przyczepy mogą gasnąć podczas holowania, jeśli występuje problem z okablowaniem przyczepy lub w przypadku, gdy lampy podłączone do gniazd przyczepy pobierają zbyt dużo energii. W takim przypadku na ekranie dotykowym pojawi się czerwona ikona trybu przyczepy. Należy rozwiązać problemy z okablowaniem przyczepy i/lub zmniejszyć ilość lamp podłączonych do gniazd przyczepy, a następnie wyłączyć i ponownie włączyć tryb przyczepy.
Wpływ na zasięg
Holowanie przyczepy zwiększa masę pojazdu i opór powietrza. Może to spowodować znaczne zmniejszenie zasięgu jazdy. Funkcja planowania trasy (zależnie od dostępności na rynku użytkownika) uwzględnia w szacunkach tryb przyczepy, ale rzeczywiste zużycie energii może być inne. Należy odpowiednio zaplanować dystans do przejechania oraz miejsca, w których pojazd będzie ładowany.