Obsługa i konserwacja opon

Wyświetlanie wartości ciśnienia w oponach

Wartości ciśnienia w oponach są wyświetlane na ekranie dotykowym w sekcji kart na ekranie stanu pojazdu lub po dotknięciu opcji Sterowanie > Serwis. Ciśnienie w każdej oponie jest pokazywane na wizualizacji Twojego pojazdu Model 3 razem z informacją o czasie ostatniego pomiaru ciśnienia w oponach. Na ekranie dotykowym pokazywane są także zalecane wartości ciśnienia w zimnych oponach, aby ułatwić określenie jak bardzo zwiększyć ciśnienie w oponach. Za pomocą opcji Sterowanie > Wyświetlacz > Ciśnienie opon można wybrać, czy ciśnienie ma być podawane w barach czy psi.

Ciśnienie w oponach można również sprawdzać w aplikacji mobilnej Tesla.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Może zajść potrzeba przejechania samochodem krótkiego odcinka, zanim wizualizacja pokaże wartości ciśnień w oponach.

Utrzymywanie ciśnienia w oponach

Opony należy utrzymywać w stanie napompowanym do ciśnień podanych na etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń (Tire Information), nawet jeżeli umieszczona tam wartość różni się od ciśnienia nadrukowanego na samej oponie lub podanego w poniższej tabeli. Etykieta informacyjna dotycząca opon i obciążeń znajduje się na środkowym słupku drzwi i jest widoczna, drzwi kierowcy są otwarte.

Podczas holowania przyczepy nie należy kierować się wartościami ciśnień podanymi na etykiecie dotyczącej opon. Zamiast tego należy zapoznać się z wartościami ciśnienia podanymi w rozdziale o holowaniu (patrz Holowanie i akcesoria).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Część informacji może różnić się od tych, które są podane na etykiecie, jeżeli pojazd Model 3 jest wyposażony w akcesoryjne koła lub opony firmy Tesla.
Etykieta na środkowym słupku
Pomarańczowa ikona w postaci wykrzyknika wewnątrz symbolu opony
Kontrolka Ciśnienie opon na ekranie dotykowym ostrzega, że ciśnienie w co najmniej jednej oponie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie.

Kontrolka Ciśnienie opon nie wyłącza się automatycznie po dostosowaniu ciśnienia w oponach. Po uzyskaniu zalecanego ciśnienia w oponach pojazd musi przez krótki czas jechać z prędkością 25 km/h, aby mógł włączyć się system monitorowania ciśnienia w oponach TPMS, który wyłącza kontrolkę Tire Pressure.

Jeżeli po włączeniu pojazdu Model 3 kontrolka miga przez minutę, oznacza to wykrycie usterki systemu TPMS (patrz Awaria systemu TPMS).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Ciśnienie opon w pojeździe spada przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Jeżeli pojawia się kontrolka systemu TPMS, napompuj opony przed rozpoczęciem jazdy. Ciśnienie w oponach ulega obniżeniu o 1 psi na każde 6°C spadku temperatury zewnętrznej. Odpowiednie ciśnienie opon pozwala zabezpieczyć je przed wybojami i zwiększyć zasięg.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Zbyt niskie ciśnienie jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia opon. Może ono także powodować ich przegrzewanie, a tym samym skutkować poważnymi pęknięciami, rozklejaniem się bieżnika lub wybuchem opony, co prowadzi do nagłej utraty panowania nad pojazdem i zwiększonego ryzyka obrażeń. Zbyt niskie ciśnienie zmniejsza także zasięg jazdy pojazdu i trwałość bieżnika opon.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Ciśnienie sprawdza się na zimnych oponach za pomocą odpowiedniego manometru. Ciśnienie w oponie zmienia się na skutek temperatury już po przejechaniu ok. 1,6 km. Wpływ na ciśnienie w oponach może mieć również upał i bezpośrednie światło słoneczne. W razie potrzeby sprawdzenia ciśnienia w ciepłych oponach należy spodziewać się wyższych ciśnień. Nie należy upuszczać powietrza z ciepłych opon w celu uzyskania wartości ciśnienia określonej dla opon zimnych. Opona gorąca, która wykazuje wartość ciśnienia zalecaną dla opony zimnej lub niższą wartość, jest niedopompowana w stopniu powodującym zagrożenie.

Kontrola i zmiana ciśnienia w oponach

Wykonaj poniższe czynności, gdy opony będą zimne, a pojazd Model 3 będzie zaparkowany od ponad trzech godzin:

Pomarańczowa ikona w postaci wykrzyknika wewnątrz symbolu opony
  1. Wartości ciśnień, do jakich powinny być napompowane opony, można znaleźć na etykiecie dotyczącej opon i obciążeń (Tire Information), która jest umieszczona po stronie kierowcy na środkowym słupku drzwi.
  2. Zdejmij zakrętkę wentyla.
  3. Zmierz ciśnienie, zakładając na wentyl końcówkę dokładnego manometru i odpowiednio ją dociskając.
  4. W razie potrzeby dopompuj oponę lub spuść powietrze, aby uzyskać zalecane ciśnienie.
    Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
    Uwaga
    Powietrze można spuścić, naciskając metalowy trzonek w środku otworu wentyla.
  5. Ponownie sprawdź ciśnienie za pomocą dokładnego manometru.
  6. W razie potrzeby powtarzaj kroki 3 i 4 aż do uzyskania prawidłowego ciśnienia w oponie.
  7. Nałóż ponownie zakrętkę, aby zabezpieczyć wentyl przed brudem. Od czasu do czasu sprawdzaj, czy wentyl nie jest uszkodzony i czy nie przepuszcza powietrza.

Kontrola i konserwacja opon

Obszar bieżnika i boki opony należy regularnie sprawdzać pod kątem zniekształceń (wybrzuszeń), obcych ciał, przecięć i zużycia.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeżeli opony pojazdu Model 3 są uszkodzone, nadmiernie zużyte, lub napompowane do nieodpowiedniego ciśnienia, należy zrezygnować z jazdy. Sprawdzaj regularne, czy opony nie są zużyte, nie mają przecięć ani wybrzuszeń oraz czy nie jest widoczny oplot/struktura kordu.

Zużycie opon

Aby opona zapewniała odpowiednie parametry jezdne, jej bieżnik musi mieć właściwą głębokość. Opony z bieżnikiem niższym niż 3 mm podczas jazdy po mokrej nawierzchni są bardziej podatne na aquaplaning i nie powinno się ich używać. Opony z bieżnikiem niższym niż 4 mm nie zapewniają dobrych własności jezdnych na śniegu i błocie pośniegowym i nie powinno się ich używać, gdy panują zimowe warunki.

Model 3 jest fabrycznie wyposażony w opony z bieżnikiem, który posiada wskaźniki zużycia. Gdy wysokość bieżnika spadnie do 3 mm, wskaźniki zużycia stają się widoczne na jego powierzchni, tworząc ciągłe pasmo gumy na całej szerokości opony. Tesla zaleca, by wymieniać opony, zanim wskaźnik zużycia stanie się widoczny. Zapewnia to większe bezpieczeństwo i lepsze właściwości jezdne.

Aby ulepszyć właściwości jezdne pojazdu i zminimalizować zjawisko aquaplaningu na mokrej nawierzchni, opony z największym bieżnikiem należy założyć z tyłu samochodu.

Rotacja opon, wyważanie i geometra kół

Firma Tesla zaleca rotację opon co 10 000 km lub gdy różnica głębokości bieżnika osiągnie lub przekroczy 1,5 mm, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

Rotacja opon jest kluczową kwestią podczas konserwacji opon. Pomaga to w utrzymaniu równomiernej powierzchni bieżnika, co zwiększa ogólny poziom odporności na zużycie, zmniejsza hałas drogowy i maksymalizuje żywotność opony.

Koła o różnych rozmiarach oraz opony asymetryczne w pojeździe można rotować poprzez przekładanie między lewą a prawą stroną, ale nie między przodem a tyłem, ponieważ różnią się one rozmiarami. Rotacja z lewej na prawą może zwiększyć żywotność bieżnika poprzez zmianę kierunku obrotu każdej opony i zrównoważenie zużycia.

Niewyważenie kół (czasami objawiające się wibracjami kierownica) pogarsza prowadzenie pojazdu i zmniejsza trwałość opon. Niewyważenie kół może pojawić się nawet w pojeździe, który jest regularnie użytkowany. W związku z tym należy wyważać koła w miarę potrzeb.

Jeżeli opona zużywa się nierównomiernie (tylko z jednej strony) lub nadmiernie, należy sprawdzić geometria. Jeśli opony wymagają przeglądu, np. rotacji lub wymiany, należy ponownie ustawić konfigurację opon (patrz Konfiguracja opon), aby poprawić komfort jazdy.

Przebite opony

Przebicie opony powoduje, że w pewnym momencie ucieka z niej powietrze. Jest to powód, dla którego należy często sprawdzać ciśnienie w oponach. Przebite lub inaczej uszkodzone opony należy jak najszybciej trwale naprawić lub wymienić.

Przebita opona bezdętkowa może nie tracić powietrza, dopóki tkwi w niej przedmiot, który ją przebił. Należy jednak natychmiast zmniejszyć prędkość, jeżeli podczas jazdy pojawią się nagłe wibracje lub inny niepokojący objaw, a także gdy można podejrzewać, że opona jest uszkodzona. W takiej sytuacji jedź powoli, unikając gwałtownego hamowania i ostrych zakrętów, i zatrzymaj pojazd, gdy tylko będzie to można zrobić bezpiecznie. Zorganizuj transport pojazdu Model 3 do centrum serwisowego firmy Tesla lub pobliskiego zakładu naprawy opon.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Drobne przebicia opony (o średnicy poniżej 6 mm) można czasami naprawić z użyciem opcjonalnego zestawu do naprawy opon, który jest dostępny w firmie Tesla. Pozwala to z niewielką prędkością dojechać pojazdem Model 3 do serwisu firmy Tesla lub zakładu naprawy opon.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nawet jeśli nienaprawione przebicie nie spowodowało spadku ciśnienia, nie należy jeździć z przebitą oponą. W każdej chwili może ona utracić ciśnienie.

Spłaszczenie opon

Po dłuższym okresie postoju opony pojazdu Model 3 mogą ulegać miejscowemu spłaszczeniu. Podczas jazdy to spłaszczenie sprawia, że w pojeździe Model 3 pojawiają się drgania, które następnie stopniowo zanikają, w miarę jak opona nagrzewa się i odzyskuje swój pierwotny kształt.

Aby ograniczyć zjawisko spłaszczania się nieużywanych opon, napompuj je do maksymalnej wartości ciśnienia podanej na boku opony. Następnie przed jazdą spuść powietrze, aby uzyskać zalecaną wartość ciśnienia.

Zwiększanie trwałości opony

Opony wytrzymają dłuższe przebiegi, jeżeli będą napompowane do prawidłowego ciśnienia, a kierowca będzie przestrzegał ograniczeń i zaleceń dotyczących prędkości, a także unikał:

  • szybkiego ruszania i gwałtownego przyspieszania;
  • szybkiej jazdy w zakrętach i gwałtownego hamowania;.
  • przejeżdżania przez dziury oraz obiekty znajdujące się na drodze;
  • uderzania w krawężniki podczas parkowania;
  • zanieczyszczania opon cieczami, które mogą powodować ich uszkodzenie.

Zmiana kół i opon

Z czasem opony niszczą się, ulegając działaniu ultrafioletu, skrajnych temperatur, dużych obciążeń i czynników środowiskowych. Zaleca się wymianę opon co sześć lat lub częściej, jeśli jest to wymagane, nawet jeśli głębokość bieżnika jest większa od minimalnej wartości.

Jeśli konieczna jest wcześniejsza wymiana opon, np. z powodu jej przebicia, zaleca się wymianę opon w parach, chyba że bieżnik pozostałych opon mieści się w zakresie 1,5 mm dla nowych opon. Podczas wymiany opon ważne jest dopasowanie marki i modelu do starych opon. Należy zawsze umieszczać nowe opony z tyłu, jeżeli wszystkie cztery opony są w tym samym rozmiarze. Po każdej zmianie opony należy wyważyć koło wraz z oponą. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z profesjonalnym sprzedawcą i monterem opon. W przypadku wymiany opon lub zamontowania innych opon należy ponownie ustawić konfigurację opon (patrz Konfiguracja opon). Powoduje to zresetowanie zapamiętanych ustawień opon i poprawia komfort jazdy na nowych oponach. Po wymianie lub naprawie opony może upłynąć do 24 godzin, zanim smar do opon całkowicie wyschnie, i opony osiągną maksymalną przyczepność do obręczy. Przez ten czas należy unikać gwałtownych przyspieszeń, aby uniknąć poślizgu opon na obręczy.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Bez względu na liczbę wymienianych opon zaleca się założenie kompletu czterech opon w celu zapewnienia optymalnych właściwości jezdnych.

W przypadku korzystania z opon innych niż wymienione należy sprawdzić, czy znajdujące się na nich oznaczenia indeksu prędkości i nośności (patrz Oznaczenia na oponach) są co najmniej równe parametrom podanym w specyfikacji.

Specyfikację oryginalnych kół i opon w pojeździe Model 3, patrz Koła i opony.

Po zmianie koła konieczne jest zresetowanie czujników ciśnienia systemu TPMS, aby mogły one precyzyjnie ostrzegać o zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu w oponach(patrz Automatyczne resetowanie czujników TPMS).

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Założenie opon zimowych z agresywną mieszanką i konstrukcją bieżnika może skutkować czasowym zmniejszeniem skuteczności hamowania regeneracyjnego. Jednak pojazd jest zaprojektowany w taki sposób, by cały czas wykonywał ponowną kalibrację, a po zmianie opon stopniowo przywróci skuteczność hamowania regeneracyjnego (po kliku umiarkowanych przyspieszeniach w linii prostej). W przypadku wielu kierowców następuje to po krótkim czasie normalnej jazdy, jednak w przypadku kierowców, którzy delikatnie przyspieszają, konieczne może okazać się bardziej zdecydowane przyspieszenie, gdy trwa ponowna kalibracja. Przejdź kolejno do pozycji Serwis > Koła i opony > Opony, aby wybrać opony zimowe i przyspieszyć proces.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Dla własnego bezpieczeństwa należy używać wyłącznie kół i opon, które odpowiadają specyfikacji. Opony, które nie odpowiadają oryginalnej specyfikacji, mogą zakłócać działanie czujników systemu TPMS.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie wolno przekraczać prędkości, jaką wyznacza indeks prędkości opon. Indeks prędkości jest podany na boku opony (patrz Oznaczenia na oponach) .

Opony asymetryczne

Niektóre opony pojazdu Model 3 są asymetryczne i należy je montować odpowiednią stroną na zewnątrz. Na boku opony znajduje się napis OUTSIDE. Po założeniu nowych opon należy się upewnić, czy zostały one prawidłowo zamontowane na kołach.

Strzałka wskazująca słowo „Na zewnątrz” na ścianie bocznej opony
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nieprawidłowo założone opony znacznie pogarszają przyczepność pojazdu.

Demontaż i montaż kołpaków Aero

Jeżeli pojazd Model 3 jest wyposażony w kołpaki aero, należy je zdjąć, aby uzyskać dostęp do nakrętek kół.

Aby zdjąć kołpak aero:

  1. Mocno złap kołpak aero dwoma rękami.
  2. Pociągnij go do siebie, aby zwolnić zatrzaski.
    Kołpak aero ze strzałką skierowaną na zewnątrz opony

Aby założyć kołpak aero:

  1. Odpowiednio ustawić kołpak aero względem wentyla.
  2. Mocno nacisnąć środkową część kołpaka, aby go osadzić, a następnie przyciskać kołpak na całym obwodzie przy wszystkich szprychach. Podczas osadzania może być konieczne przytrzymywanie przeciwległej części kołpaka, aż wszystkie części przy szprychach zostaną osadzone.
  3. Mocno wcisnąć ręką środkową część kołpaka (ale nie uderzając ręką w kołpak), aby dobrze go osadzić.
  4. Po zakończeniu sprawdzić, czy jest osadzony prawidłowo, krótko pociągając każdą szprychę.
Symbol „T” na kołpaku aero zrównany z wentylem i strzałka skierowana od kołpaka w kierunku opony
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Aby zapobiec spadaniu kołpaków aero, przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić, czy są dokładnie zamocowane.

Zdejmowanie i zakładanie osłon nakrętek

Jeżeli pojazd Model 3 jest wyposażony w osłony nakrętek, należy je zdjąć, aby uzyskać dostęp do nakrętek kół.

Aby zdjąć osłonę nakrętki:

  1. Zakrzywioną część narzędzia do osłon, zależnie od wyposażenia(w niektórych pojazdach znajduje się ono w schowku podręcznym, można też użyć małego klucza imbusowego), umieść w otworze u podstawy symbolu „T” firmy Tesla.
    Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
    Uwaga
    Narzędzie do osłon można również nabyć w sklepie motoryzacyjnym lub przez Internet.
    Strzałka skierowana od narzędzia do osłon w kierunku osłony
  2. Poruszaj narzędziem, tak aby wsunęło się całkowicie w otwór w osłonie.
  3. Skręć narzędzie, tak aby zakrzywiona część dotykała środka osłony nakrętki.
  4. Pewnym ruchem pociągnij narzędzie w stronę od koła, aby zdjąć osłonę nakrętki.
    Odciąganie narzędzia do osłon na zewnątrz w celu ściągnięcia osłony

Aby założyć osłonę nakrętki:

  1. Ustaw odpowiednio osłonę nakrętki.
  2. Zdecydowanym ruchem naciśnij osłonę nakrętki, aby pewnie zaskoczyła na miejsce.
    Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
    UWAGA
    Przed rozpoczęciem jazdy upewnij się, że osłona nakrętki jest pewnie przymocowana, aby zapobiec jej odpadnięciu.

Konfiguracja kół

W przypadku zakładania nowych kół lub wymiany starych kół na nowe należy zaktualizować konfigurację kół pojazdu, wybierając Sterowanie > Serwis > Koła i opony > Koła. W ten sposób pojazd Model 3 zapamiętuje parametry nowych kół i może dokładniej informować o stanie pojazdu. Z rozwijanego menu wybierz koło odpowiadające typowi kół, które zamierzasz zamontować w pojeździe Model 3. Spowoduje to również zmianę kół widocznych na wizualizacji pojazdu na ekranie dotykowym.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Zmiana konfiguracji pojazdu może wpłynąć na szacowany zasięg jazdy, poziomy ostrzegania o ciśnieniu oraz na wizualizację pojazdu.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Przy montażu lub zamianie kół należy montować wyłącznie koła dopuszczone przez firmę Tesla. Używanie innych kół może spowodować poważne uszkodzenie pojazdu. Firma Tesla nie odpowiada za uszkodzenia wynikłe z użycia kół, które nie zostały przez nią dopuszczone.

Konfiguracja opon

Aby zobaczyć przejechany dystans od ostatniego przełożenia lub wymiany opony, dotknij kolejno opcji Sterowanie > Serwis i spójrz na obszar Ostatnia konserwacja opon. Po przełożeniu, wymianie lub zamianie opon pojazdu Model 3 należy zaktualizować konfigurację opon, dotykając przycisku Reset lub opcji Koła i opony > Opony na tym samym ekranie. Dzięki temu pojazd może zresetować zaprogramowane ustawienia opon i poprawić komfort jazdy. Powoduje to również skasowanie i zresetowanie alertu zużycia bieżnika dla danego pojazdu do czasu przejechania (10 000 km) i ponownego wykrycia niskiej głębokości bieżnika.

Upewnij się, czy Twój pojazd jest wyposażony w opony zimowe. Opony zimowe można rozpoznać po ikonie góry i płatka śniegu, która znajduje się na ich boku. Patrz Opony zimowe, aby uzyskać więcej informacji.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Zmiana konfiguracji opon może tymczasowo wpłynąć na poziom przyspieszenia i hamowania regeneracyjnego, dlatego należy ją przeprowadzać dopiero po wymianie lub rotacji opon.

Monitorowanie ciśnienia w oponach

Pomarańczowa ikona w postaci wykrzyknika wewnątrz symbolu opony
Pojazd Model 3 jest wyposażony w układ monitorowania ciśnienia w oponach, który ostrzega kierowcę o zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu w oponach poprzez wyświetlenie kontrolki ciśnienia w oponach. Więcej informacji można znaleźć na etykiecie dotyczącej opon i obciążeń (Tire Information), która jest umieszczona na słupku drzwi po stronie kierowcy, lub w sekcji Utrzymywanie ciśnienia w oponach.

Każdą oponę, w tym koło zapasowe (jeśli znajduje się w pojeździe), należy sprawdzać raz w miesiącu, gdy jest zimna i napompowana do ciśnienia zalecanego przez producenta pojazdu na plakietce pojazdu lub etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń. (Jeżeli pojazd ma założone opony, których rozmiar jest inny niż podany na plakietce pojazdu lub na etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń, należy określić prawidłowe ciśnienie dla tych opon).

W ramach dodatkowego zabezpieczenia pojazd wyposażono w system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), który aktywuje kontrolkę niskiego ciśnienia w oponach, gdy co najmniej jedna opona nie jest wystarczająco napompowana. W związku z tym, gdy zaświeci się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach, należy jak najszybciej zatrzymać się i sprawdzić opony, a następnie napompować je do odpowiedniej wartości ciśnienia. Jazda z o wiele za niskim ciśnieniem w oponie powoduje jej przegrzewanie się i może doprowadzić do jej uszkodzenia. Zbyt niskie ciśnienie zmniejsza także zasięg jazdy oraz żywotność bieżnika, a dodatkowo może pogarszać prowadzenie pojazdu i wydłużać drogę hamowania.

Należy pamiętać, że system TPMS nie zastępuje prawidłowej konserwacji opon, a obowiązkiem kierowcy jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach, nawet jeśli niedopompowanie nie osiągnęło poziomu powodującego zaświecenie się kontrolki niskiego ciśnienia w oponach systemu TPMS.

Awaria systemu TPMS

Pojazd jest wyposażony także we wskaźnik awarii systemu TPMS, który ostrzega kierowcę o nieprawidłowym funkcjonowaniu systemu. Wskaźnik awarii systemu TPMS jest połączony z kontrolką niskiego ciśnienia w oponach. Gdy system wykryje awarię, kontrolka miga przez około minutę, a później świeci światłem ciągłym. Dopóki awaria nie zostanie usunięta, ta sekwencja jest powtarzana przy kolejnych uruchomieniach pojazdu.

Gdy kontrolka awarii jest włączona, system może nie być w stanie wykryć lub zasygnalizować zbyt niskiego ciśnienia w oponach. Istnieje wiele czynników mogących spowodować awarię systemu TPMS, w tym zmiana opon lub kół, założenie opon lub kół innego typu oraz założenie w pojeździe kół, które zakłócają działanie systemu TPMS. Po każdej wymianie koła lub opony należy sprawdzić, czy kontrolka awarii systemu TPMS się nie świeci, co mogłoby oznaczać, że nowo zamontowane opona lub koło zakłóca działanie tego systemu.

Pomarańczowa ikona w postaci wykrzyknika wewnątrz symbolu opony
Wskaźnik awarii systemu jest połączony z kontrolką ciśnienia w oponach. W przypadku wykrycia przez pojazd Model 3 usterki systemu TPMS kontrolka będzie migać przez minutę po włączeniu zasilania pojazdu Model 3.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Jeżeli po zmianie opony lub po naprawieniu opony z użyciem uszczelniacza innego niż dostępny w firmie Tesla zostanie wykryte niskie ciśnienie w oponie, może to oznaczać uszkodzenie czujnika.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Działanie systemu TPMS mogą zakłócać zamontowane w pojeździe akcesoria, które nie zostały zatwierdzone przez firmę Tesla.

Automatyczne resetowanie czujników TPMS

Po każdej wymianie koła lub kół (ale nie po wymianie samej opony) czujniki TPMS są resetowane, by mogły nadal precyzyjnie ostrzegać o nieprawidłowym ciśnieniu. Czujniki TPMS automatycznie resetują się po 10 minutach jazdy z prędkością powyżej 25 km/h.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeżeli w pojeździe Model 3 zamontowane są opony z rynku wtórnego, których rozmiar jest inny od podanego na etykiecie informacyjnej dotyczącej opon i obciążeń (Tire Information) (patrz Obciążanie pojazdu), kierowca musi samodzielnie ustalić, do jakiego ciśnienia powinny one być napompowane. Gdy opony nie są napompowane do prawidłowego ciśnienia, nie należy poruszać się po drogach publicznych.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie należy polegać na czujnikach TPMS w zakresie dokładnego pomiaru ciśnienia i generowania ostrzeżeń. Utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach jest obowiązkiem kierowcy (patrz Utrzymywanie ciśnienia w oponach). Zbyt wysokie i zbyt niskie ciśnienie w oponach może spowodować utratę kontroli nad pojazdem bądź uszkodzenie opony, a w wyniku tego poważne obrażenia.

Wymiana czujnika w oponie

W przypadku gdy ostrzeżenie o ciśnieniu w oponach pojawia się regularnie, należy użyć aplikacji mobilnej, by zaplanować wizytę serwisową i stwierdzić, czy czujnik w oponie nie wymaga wymiany. Jeżeli wymiana lub naprawa opony zostanie przeprowadzona poza centrum serwisowym firmy Tesla, czujnik w oponie może nie działać, dopóki nie zostanie skonfigurowany przez serwis firmy Tesla.

Opony na różne pory roku

Typy opon i ich rozróżnianie

Typ opon, w które pojazd jest fabrycznie wyposażony, zależy od modelu pojazdu i regionu rynku. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są możliwości opon zamontowanych w pojeździe i czy są one przeznaczone do jazdy letniej, całorocznej czy zimowej. Informacje o właściwościach użytkowych opony można znaleźć na jej ściance bocznej (patrz Oznaczenia na oponach).

Opony letnie i wielosezonowe

Opony letnie i wielosezonowe zapewniają optymalne parametry jezdne na suchej i mokrej nawierzchni, ale ich konstrukcja nie zapewnia dobrego prowadzenia pojazdu w warunkach zimowych. Opony wielosezonowe zostały zaprojektowany tak, aby zapewnić odpowiednią przyczepność w typowych warunkach spotykanych przez cały rok, jednak na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni parametry takiej opony mogą nie dorównywać oponom zimowym. Opony wielosezonowe można rozpoznać po napisie „ALL SEASON” i/lub „M+S” (błoto i śnieg) na boku.

W przypadku jazdy w niskich temperaturach lub po drogach, na których może występować śnieg lub lód, Tesla zaleca stosowanie opon zimowych.

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Opony letnie i wielosezonowe nie zapewniają odpowiedniej przyczepności przy niskich temperaturach oraz na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. Od wyboru i montażu odpowiednich opon zimowych zależy bezpieczeństwo i zachowanie pojazdu Model 3 na drodze.

Opony zimowe

Opony zimowe pozwalają uzyskać lepszą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Zmieniając opony na zimowe, należy zawsze zakładać komplet czterech opon. Opona na każdym kole musi być tej samej marki i mieć taką samą średnicę, wzór bieżnika oraz konstrukcję.

Symbol w postaci płatka śniegu na tle góry
Opony zimowe można rozpoznać po symbolu góry/płatka śniegu, który znajduje się na ich boku.

Opony zimowe mogą podczas jazdy generować większy hałas, ich bieżnik może być mniej trwały, a na suchych drogach mogą zapewniać mniejszą przyczepność.

Po założeniu opon zimowych zapoznaj się z treścią etykiety ostrzegawczej umieszczonej na słupku drzwi.

Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Założenie opon zimowych z agresywną mieszanką i konstrukcją bieżnika może skutkować czasowym zmniejszeniem skuteczności hamowania regeneracyjnego. Pojazd potrafi jednak skalibrować się samoczynnie i po krótkim okresie normalnej jazdy przywrócić skuteczność hamowania regeneracyjnego.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W przypadku zamontowania opon zimowych lub wymiany opon należy zresetować konfigurację opon, korzystając z opcji Sterowanie > Serwis > Konfiguracja kół i opon > Opony (patrz Konfiguracja opon). Powoduje to zresetowanie zapamiętanych ustawień opon i poprawia komfort jazdy na nowych oponach.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Nie wolno przekraczać prędkości, jaką wyznacza indeks prędkości opon. Indeks prędkości jest podany na boku opony (patrz Oznaczenia na oponach) .

Jazda w niskich temperaturach

W niskich temperaturach parametry opony pogarszają się, co skutkuje zmniejszeniem przyczepności i większą podatnością na uszkodzenia spowodowane uderzeniami. Opony sportowe (letnie) w temperaturach poniżej 5° C mają zmniejszoną przyczepność i nie zaleca się jazdy na nich po zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. W niskich temperaturach opony sportowe mogą przejściowo twardnieć, co powoduje, że przez pierwszych kilka kilometrów, dopóki opony nie nagrzeją się, słyszalny jest hałas.

Korzystanie z łańcuchów na koła

Firma Tesla przetestowała i dopuściła do użytku następujące łańcuchy na koła, które podczas jazdy po śniegu poprawiają przyczepność pojazdu. Można je zakładać wyłącznie na tylne koła. Łańcuchy dopuszczone do użytku można zakupić w firmie Tesla.

Rozmiar opony Zalecany łańcuch
18" König CG-9 102
19" König CG-9 103
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Jeżeli pojazd Model 3 jest wyposażony w kołpaki aero, przed założeniem łańcuchów należy je zdjąć (patrz Demontaż i montaż kołpaków Aero). W przeciwnym razie może dojść do uszkodzeń, które nie są objęte gwarancją.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Nie wolno zakładać łańcuchów na koła z oponami letnimi. Przekroczenie tych wartości może spowodować uszkodzenia.

Przy zakładaniu łańcuchów należy przestrzegać instrukcji i ostrzeżeń dostarczonych przez ich producenta. Powinny być równomiernie rozłożone na oponie i dociągnięte z maksymalną siłą.

W przypadku korzystania z łańcuchów:

  • Przed każdym użyciem należy sprawdzić, czy łańcuchy nie mają luźnych złączek ani uszkodzonych ogniw;
  • Należy unikać znacznego obciążania pojazdu Model 3 (duże obciążenie może zmniejszyć prześwit między oponami a nadwoziem);
  • Nie wolno jeździć samochodem, jeżeli łańcuchy nie zostały założone prawidłowo;
  • Należy jechać powoli; Prędkość nie powinna przekraczać 48 km/h.
  • Gdy tylko warunki na to pozwolą, łańcuchy należy zdjąć z opon.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
W niektórych krajach stosowanie łańcuchów jest zabronione. Przed ich założeniem należy zapoznać się z miejscowymi przepisami.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Korzystanie z łańcuchów innych niż zalecane oraz zakładanie ich na opony o innych rozmiarach może prowadzić do uszkodzenia zawieszenia, nadwozia, kół i przewodów hamulcowych. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń powstałych na skutek używania łańcuchów innych niż zalecane lub ich nieprawidłowego montażu.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Nie wolno zakładać łańcuchów na przednie koła.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Nie wolno spuszczać powietrza z opon w celu założenia łańcuchów. Po ponownym napompowaniu łańcuchy mogą zostać zbyt mocno naprężone i spowodować uszkodzenie opon.
Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
UWAGA
Należy się upewnić, że łańcuchy nie dotykają elementów zawieszenia ani przewodów hamulcowych. Jeżeli podczas jazdy będą słyszalne nietypowe odgłosy, mogące świadczyć, że łańcuch styka się z elementami pojazdu Model 3, należy się natychmiast zatrzymać i sprawdzić to.