Intervaly údržby vozidla
Servisní intervaly
V zájmu zajištění spolehlivosti a výkonnosti vozu Model 3 společnost Tesla doporučuje provádět následující servisní úkony v pravidelných intervalech.
Další informace o upozorněních ve vozidle jsou uvedeny v části Odstraňování problémů – výstrahy.
- Kontrola brzdové kapaliny každé 4 roky (v případě potřeby proveďte výměnu)*.
- Výměna kabinového vzduchového filtru každé 2 roky.
- Čištění a mazání brzdových třmenů každý rok nebo každých 12 500 mil (20 000 km) při provozu v oblasti, kde se v zimě solí vozovka.
- Vzájemná záměna pneumatik každých 10 000 km nebo pokud se hloubka vzorku liší o 1,5 mm nebo více, podle toho, co nastane dříve.
*Při intenzivním používání brzd během tažení vozidla, jízdy v horském terénu nebo jízdy s důrazem na výkon – zejména u vozidel provozovaných v horkém a vlhkém podnebí – mohou být nutné častější kontroly a výměny brzdové kapaliny.
Další postupy pro provádění údržby svépomocí a podrobnější informace jsou uvedeny na adrese https://www.tesla.com/support/do-it-yourself-guides).
Plánování návštěvy servisu
Plánování návštěvy servisu pomocí mobilní aplikace je snadné. Po klepnutí na možnost Servis vyberte typ požadovaného servisního zásahu a poté postupujte podle pokynů v mobilní aplikaci. Uveďte co nejvíce informací, abyste servisnímu týmu pomohli lépe určit příčinu problému, například:
- Fotografie, záznamy zvuku nebo videa
- Data, časy a časové zóny, ve kterých k problému došlo
- Zemi a místo použití
- Přibližnou rychlost vozidla (v příslušných případech)
- Podmínky prostředí (sněžení, déšť, chladné počasí atd.)
- Název a typ silnice (v příslušných případech)
- Kvalitu značení pruhů (v příslušných případech)
- Příslušná nastavení vozidla
- Specifické projevy
Další informace týkající se plánování návštěvy servisu jsou uvedeny na adrese https://www.tesla.com/support/service-visits.
Denní kontroly
- Zkontrolujte úroveň nabití akumulátoru na dotykové obrazovce nebo v mobilní aplikaci.
- Zkontrolujte stav a tlak jednotlivých pneumatik (viz Péče o pneumatiky a údržba).
- Zkontrolujte funkci všech vnějších světel, houkačky, ukazatelů směru, stěračů a ostřikovačů.
- Zkontrolujte, zda se na dotykové obrazovce nezobrazují neočekávané kontrolky nebo výstrahy.
- Zkontrolujte funkci brzd, včetně parkovací brzdy.PoznámkaJelikož Model 3 využívá regenerativní brzdění (viz Regenerativní brzdění), brzdové destičky jsou obvykle používány méně často než u tradičních brzdových systémů. Společnost Tesla doporučuje často sešlapovat brzdový pedál, aby se aktivovaly mechanické brzdy, vysušily se brzdové destičky a kotouče a zabránilo se tak korozi a hromadění rzi.
- Zkontrolujte funkci bezpečnostních pásů (viz Bezpečnostní pásy).
- Zkontrolujte, zda pod vozem Model 3 není nezvyklé množství uniklé kapaliny, což by mohlo signalizovat netěsnost. Vytvoření malé kaluže vody pod vozem je normální (je způsobené procesem odvlhčování systémem klimatizace).
- Chcete-li předejít poškození exteriéru, prohlédněte vnější povrch vozu Model 3 a neprodleně odstraňte veškeré korozivní látky (například ptačí trus, pryskyřici ze stromů, dehtové skvrny, mrtvý hmyz, popílek apod.) (viz Čištění).
Měsíční kontroly
- Zkontrolujte hladinu kapaliny ostřikovače čelního skla a v případě potřeby kapalinu doplňte (viz Doplňování kapaliny ostřikovačů čelního skla).
- Zkontrolujte správnou funkci systému klimatizace (viz Ovládání klimatizace).
Pravidelné kontroly
Následující kontroly provádějte podle potřeby:
- Postupem času, když s vozem jezdíte v prašném nebo znečištěném prostředí, se může zanést chladič. To může mít vliv na proudění vzduchu a výkon topení/klimatizace. Čištění proveďte podle informací v servisní příručce. Případně si naplánujte návštěvu servisu pomocí mobilní aplikace.
- Vnitřní stranu čelního skla uvnitř pouzdra kamery (viz Kamery) je nutné pravidelně čistit za účelem zajištění dobré viditelnosti a optimální funkce kamery. Zda je čištění třeba, zjistíte v přehledu údržby vozidla klepnutím na . V případě potřeby si naplánujte návštěvu servisu pomocí mobilní aplikace.
Přehled údržby
Aktuální stav položek údržby můžete zobrazit klepnutím na
na dotykové obrazovce vozidla.Přehled údržby sleduje, kdy byly naposledy provedeny položky pravidelné údržby, jako jsou lišty stěračů čelního skla a filtry, a uvádí doporučení, kdy by měly být provedeny příště. Můžete je provést sami nebo se obrátit na společnost Tesla či nezávislého opraváře. Po dokončení můžete položku údržby resetovat na dotykové obrazovce vozidla. Model 3 zaznamená časové razítko a příslušné informace (například aktuální ujetou vzdálenost) a resetuje položku údržby, aby byla připomenuta příště. Záznamy servisní historie vozidla jsou trvale uloženy ve vozidle. Poskytují vám a budoucím majitelům přehled o absolvovaných servisních úkonech. Obnovení továrního nastavení nemá na záznam servisní historie žádný vliv.
Intervaly výměny kapalin
Hladinu chladicí kapaliny akumulátoru a brzdové kapaliny smí kontrolovat pouze Tesla nebo profesionální autoopravna. Konkrétní servisní informace jsou uvedeny v servisní příručce.
- Chladicí kapalina akumulátoru: Chladicí kapalinu akumulátoru není zpravidla nutné během životnosti vozidla vyměňovat. PoznámkaNa žádná poškození způsobená otevřením nádržky chladicí kapaliny akumulátoru se nevztahuje záruka.
- Brzdová kapalina: Brzdovou kapalinu nedoplňujte.
Software
Aktualizace softwaru je důležitá k zajištění správné činnosti a odpovídající životnosti součástí vozidla. Aktualizace softwaru instalujte co nejdříve. Viz Aktualizace softwaru.
Společnost Tesla může v rámci běžné diagnostiky, oprav a údržby během servisu aktualizovat nebo přeinstalovat software vozidla.
Vysoké napětí – bezpečnost
Váš Model 3 byl navržen a vyroben s důrazem na bezpečnost. Je nicméně důležité dbát na bezpečnostní opatření a zamezit tak možnosti úrazu vysokonapěťovým systémem:
- Přečtěte si a dodržujte všechny pokyny uvedené na štítcích připevněných na vozu Model 3. Štítky jsou zde pro vaši bezpečnost.
- Vysokonapěťový systém neobsahuje žádné součásti opravitelné uživatelem. Nerozebírejte, nedemontujte ani nevyměňujte žádné součásti, kabely či konektory vysokonapěťového systému. Vysokonapěťové kabely mají pro snadnou identifikaci oranžovou barvu.
- Pokud se stane nehoda, nedotýkejte se žádné vysokonapěťové kabeláže, konektorů či součástí připojených ke kabeláži.
- V nepravděpodobném případě vzniku požáru neprodleně kontaktujte místní hasičský záchranný sbor.