Njega i održavanje guma
Prikaz tlaka u gumama
Tlak u gumama prikazuje se na dodirnom zaslonuna području karata na zaslonu status automobila dodirom na . Tlak svake gume prikazuje se na vizualizaciji vašeg vozilaModel 3, a uz prikazuje se vrijeme kad je zadnji put izmjeren tlak u gumama. Dodirni zaslon također prikazuje preporučeni hladnim tlak guma tako da lako možete odrediti koliko trebate napuhati gume. Možete birati želite li prikaz tlaka u gumama u barima ili PSI tako da dodirnete .
Također možete pregledati tlak u gumama u mobilnoj aplikaciji Tesla.
Održavanje tlaka u gumama
Neka gume uvijek budu napuhane na vrijednosti tlaka navedene na naljepnici s podacima o gumama , čak i ako se to razlikuje od tlaka otisnutog na samoj gumi. Naljepnica s informacijama o gumama i opterećenju nalazi se na srednjem stupu vrata i vidljiva je kada su vozačeva vrata otvorena.
Ako vučete prikolicu, nemojte primjenjivati tlakove ispisane na naljepnici s informacijama o gumama. Umjesto toga, pogledajte tlakove u gumama objavljene u odjeljku o vuči (pogledajte Vuča i dodatna oprema).
Svjetlosni indikator tlaka u gumi ne isključuje se odmah po dovršetku prilagodbe tlaka u gumi. Nakon napuhavanja gume na preporučeni tlak, za uključenje sustava nadzora tlaka u gumama (TMPS) koji isključuje svjetlosni indikator tlaka u gumi morate voziti brže od 25 km/h kraće vremensko razdoblje.
Ako svjetlosni indikator treperi minutu nakon svakog uključivanja vozila Model 3, otkriven je kvar sustava TPMS (pogledajte Kvar sustava TPMS).
Provjera i prilagođavanje tlakova u gumama
Pratite ove korake kada su gume hladne, a vozilo Model 3 nije voženo dulje od tri sata:
- Pogledajte naljepnicu s informacijama o gumamakoja se nalazi na središnjem stupu vozačevih vrata kako biste vidjeli potreban tlak za gume.
- Uklonite čep ventila.
- Čvrsto pritisnite precizan mjerač tlaka u gumi na ventil kako biste izmjerili tlak.
- Po potrebi dodajte ili ispustite zrak kako biste ostvarili preporučeni tlak.BilješkaZrak možete ispustiti pritiskanjem metalne iglice u sredini ventila.
- Ponovno provjerite tlak preciznim mjeračem tlaka u gumi.
- Po potrebi ponavljajte 3. i 4. korak dok ne postignete točnu vrijednost tlaka u gumi.
- Vratite čep ventila kako biste spriječili prodiranje onečišćenja. Redovito provjeravajte je li ventil neoštećen i nepropustan.
Pregled i održavanje guma
Redovito provjeravajte ima li na gaznom sloju i bočnim stjenkama znakova izobličenja (izbočenja), stranih predmeta, rezova ili istrošenosti.
Trošenje guma
Odgovarajuća dubina gaznog sloja važna je za pravilan rad gume. Gume s dubinom gaznog sloja manjom od 3 mm u mokrim uvjetima podložnije su vodenom klinu i ne treba ih upotrebljavati. Gume s dubinom gaznog sloja manjom od 4 mm nisu pogodne za snijeg i susnježicu i na njima ne treba voziti u zimskim uvjetima.
Model 3 izvorno je opremljeno gumama s indikatorima istrošenosti utisnutima u uzorak gaznog sloja. Kada se gazni sloj istroši do 3 mm, na površini uzorka na gaznom sloju pojavljuju se indikatori i stvaraju dojam neprekidnog gumenog pojasa preko cijele širine gume. Za optimalne performanse i sigurnost tvrtka Tesla preporučuje zamijeniti gume prije pojave indikatora potrošnje.
Kako bi se poboljšalo rukovanje karakteristikama vozila i smanjila pojava vodenog klina pri vlažnim uvjetima, postavite gume najdubljeg gaznog sloja na stražnji dio automobila.
Rotacija i balansiranje guma te poravnanje kotača
Tesla preporuča da mijenjate mjesta gumama svakih 10 000 km ili ako je razlika u dubini gazećeg sloja 1,5 mm ili veća, koje god nastupi prvo.
Rotacija guma suštinski je dio održavanja guma. Pomaže u održavanju jednolikog uzorka trošenja koje povećava sveukupnu kvalitetu trošenja gume, smanjuje buku na cesti i produljuje vijek trajanja gume.
Vozila s gumama različite veličine i neusmjerenim gumama mogu se rotirati s jedne na drugu stranu (s lijeva na desno), ali ne mogu od naprijed prema natrag jer je veličina prednje i stražnje gume različita. Rotacija slijeva nadesno može povećati vijek trajanja gaznog sloja promjenom smjera rotacije svake gume i uravnoteženjem trošenja.
Neuravnoteženi kotači (ponekad uočljivi kroz vibracije na kolo upravljača) utječu na upravljanje vozilom i vijek trajanja guma. Čak i pri uobičajenoj upotrebi, kotači mogu izgubiti balans. Stoga ih treba balansirati po potrebi.
Ako se guma troši neujednačeno (ili na samo jednoj strani gume) ili se troši prejako, provjerite poravnanje kotača. Ako je potrebno servisirati gume, poput rotacije ili zamjene, potrebno je resetirati konfiguraciju guma (pogledajte Konfiguracija guma) kako bi poboljšali vašu vožnju.
Probušene gume
Bušenje gume uzrokuje pad tlaka u njoj, zbog čega je važno redovno provjeravati tlak u gumama. Trajno popravite ili zamijenite probušene ili oštećene gume što je moguće prije.
Probušene gume bez zračnica možda neće ispuštati, pod uvjetom da predmet ostane u gumi. Međutim, ako se iznenada pojave vibracije ili smetnje u vožnji, ili ako sumnjate na oštećenost gume, odmah smanjite brzinu. Vozite polako, izbjegavajte jako kočenje ili oštra skretanja i, kada je sigurno, zaustavite vozilo. Dogovorite prijevoz vozila Model 3 u servisni centar tvrtke Tesla ili u obližnji centar za popravak guma.
Deformacija gazne površine gume
Ako je vozilo Model 3 dugo vremena nepomično, može doći do deformacije gazne površine guma. Tijekom vožnje vozila Model 3 te deformacije mogu uzrokovati vibracije koje postupno nestaju kada se guma zagrije i vrati u izvorni oblik.
Kako biste pojavu deformacija tijekom skladištenja smanjili na minimum, gume napušite na maksimalan tlak naveden na stjenki gume. Potom prije vožnje ispustite zrak i prilagodite tlakove u gumama na preporučene razine.
Povećanje kilometraže guma
Kako biste povećali kilometražu koju je moguće prijeći s gumama, održavajte gume na preporučenim tlakovima, poštujte ograničenja brzine i preporučene brzine te izbjegavajte:
- Brza kretanja ili nagla ubrzanja.
- Brze zavoje i nagla kočenja.
- Rupe i predmete na cesti.
- Udaranje u rubnike pri parkiranju.
- Onečišćenje guma tekućinama koje mogu uzrokovati oštećenje.
Zamjena guma i kotača
Gumama se, zbog utjecaja ultraljubičastog svjetla, ekstremnih temperatura, velikih opterećenja i uvjeta iz okoline, s vremenom smanjuje kvaliteta. Preporučuje se da gume zamijenite svakih šest godina ili po potrebi prije, čak i ako je dubina gaznog sloja veća od minimuma.
Ako je gume potrebno ranije zamijeniti, na primjer zbog probušene gume, preporučujemo zamjenu guma u parovima osim ako su druge gume unutar 1.5 mm dubine gazećeg sloja nove gume. Prilikom zamjene guma važno je da se podudaraju model i marka starih guma. Uvijek postavite nove gume straga ako su sve četiri gume iste veličine. Nakon zamjene gume obavezno izbalansirajte kotač i gumu. Obratite se stručnom prodavaču guma i serviseru za daljnje upute. Ako zamijenite vaše gume ili instalirate drugačije gume, potrebno je resetirati konfiguraciju guma (pogledajte Konfiguracija guma). To resetira naučene postavke guma i poboljšava vožnju na vašim novim gumama. Može potrajati 24 sata nakon zamjene guma ili popravka prije nego što se mazivo guma potpuno osuši i gume postignu maksimalno prianjanje na naplatke. Izbjegavajte jaka ubrzanja tijekom ovog razdoblja kako se gume ne bi poskliznule o naplatke
Ako se ne upotrebljavaju definirane gume, provjerite jesu li razredi brzine i opterećenja na gumi (pogledajte Razumijevanje oznaka na gumama) jednaki ili veći od izvornih specifikacija.
Specifikacije originalnih kotača i guma postavljenih na vozilu Model 3potražite u odjeljku Kotači i gume.
Kod zamjene kotača potrebno je ponovno postaviti senzore TPMS (Tire Pressure Monitoring System) kako bi davali precizna upozorenja o preniskom - ili previsokom-tlaku (pogledajte Automatsko ponovno postavljenje senzora sustava TPMS).
Asimetrične gume
Neke Model 3gume su asimetrične i na kotač se moraju montirati s odgovarajućom stranom usmjerenom prema van. Bočna strana gume označena riječi OUTSIDE. Pri postavljanju novih guma provjerite ispravnost montaže guma na kotače.
Skidanje i ugradnja aerodinamičkih poklopaca kotača
Ako je Model 3 opremljen aerodinamičkim ratkapama, morate ih skinuti kako biste pristupili spojnim maticama.
Skidanje aerodinamičkog poklopca kotača:
- Čvrsto prihvatite aerodinamički poklopac kotača s obje ruke.
- Povucite aerodinamički poklopac kotača prema sebi kako biste otpustili pričvrsne kopče.
Ugradnja aerodinamičkog poklopca kotača:
- Poravnajte aerodinamičke poklopce kotače s ventilima.
- Čvrsto pritisnite sredinu poklopca kako biste ga pričvrstili, a zatim čvrsto pritisnite vanjski pokrov svakog klipa. Možda ćete trebati držati suprotnu stranu svakog pokrova dok se klipovi osiguraju.
- Čvrsto pritisnite sredinu kapice rukama (nemojte udarati pokrov rukama) kako biste bili ih osigurali.
- Zadnjom provjerom brzo povucite svaki klip kako biste potvrdili da su pričvršćeni.
Skidanje i postavljanje poklopaca spojnih matica
Ako je Model 3 opremljen poklopcima sa spojnim maticama, morate ih skinuti kako biste pristupili spojnim maticama.
Skidanje poklopca spojnih matica:
- Zakrivljeni dio alata za poklopce sa spojnim maticama, ako je vozilo time opremljeno (u nekim je vozilima u pretincu ispred suvozača, a možete upotrijebiti i mali imbus-ključ), umetnite u otvor u dnu slova „T” tvrtke Tesla. BilješkaAlat za poklopce sa spojnim maticama možete kupiti i u prodavaonici automobilskih dijelova ili na internetu.
- Usmjerite alat za poklopac spojnih matica tako da ga u cijelosti umetnete u otvor na poklopcu spojnih matica.
- Zakrenite alat za poklopac spojnih matica tako da zakrivljeni dio dodiruje sredinu poklopca spojnih matica.
- Alat za poklopac spojnih matica snažno povlačite od kotača sve dok ne otpustite poklopac spojnih matica.
Ugradnja poklopca spojnih matica:
- Postavite poklopac spojnih matica u njegov položaj.
- Čvrsto pritišćite poklopac spojnih matica dok potpuno ne sjedne na mjesto.PozorPrije vožnje provjerite je li poklopac sa spojnim maticama do kraja sjeo kako ne bi došlo do ispadanja.
Konfiguracija kotača
Ako postavljate nove kotače ili ih zamjenjujete drugima, konfiguraciju kotača vozila ažurirajte dodirom Model 3 omogućuje učenje podataka o novim kotačima i osigurava točnija ažuriranja statusa vozila. U padajućem izborniku odaberite kotač koji odgovara novim kotačima koje namjeravate postaviti na Model 3. Odabirom novih kotača u konfiguraciji kotača također se mijenjaju kotači koji se prikazuju na avataru vozila na dodirnom zaslonu.
. To voziluKonfiguracija guma
Kako biste pregledali koliko ste kilometara odvozili od zadnje rotacije guma ili zamjene, dodirnite Model 3 rotirate, zamijenite ili izmijenite, ažurirajte konfiguraciju guma vozila dodirom na Ponovno postavi ili dodirom na na istom zaslonu. Ovo dopušta vašem vozilu resetiranje naučenih postavki guma i poboljšanju vožnje. Tako se isto briše i ponovno postavlja upozorenje na trošenje gaznog sloja za vozilo sve dok ne odvozite (10 000 km) i ponovno se otkrije niska razina gaznog sloja.
i pogledajte pod Zadnji servis guma. Nakon što gume na voziluBudite svjesni da je vaše vozilo opremljeno zimskim gumama. Zimske gume prepoznaju se po simbolu planine i snježne pahulje na bočnoj stjenki gume. Dodatne informacije potražite u odjeljku Zimske gume.
Nadzor tlaka u gumama
Svaka guma, uključujući i rezervnu (ako je isporučena) trebala bi se mjesečno provjeriti kad je hladno i napuhati se na tlak koji je preporučen od proizvođača vozila na oznaci vozila ili naljepnici za tlak u gumama. Ako je vozilo opremljeno gumama čija se veličina razlikuje od veličine navedene na pločici vozila ili naljepnici s tlakovima za gume, trebali biste odrediti ispravan tlak za napuhivanje tih guma.
Vaše je vozilo opremljeno sustavom nadzora tlaka u gumama (TPMS) koji osvjetljava oznaku niskog tlaka u gumama kad je jedna ili više od guma značajno ispuhana, a to je dodatna značajka sigurnosti. Sukladno tome kad oznaka niskog tlaka u gumama zasvijetli, trebali biste se zaustaviti i provjeriti gume te napuhati na ispravni tlak. Tijekom vožnje guma sa znatno nižim tlakom pregrijava se, što može uzrokovati pucanje gume. Prenizak tlak također smanjuje učinkovitost goriva i vijek trajanja gaznog sloja, a može utjecati i na upravljivost vozila i put kočenja.
Imajte na umu da TPMS nije zamjena za ispravno održavanje guma i vozačeva je odgovornost da održava ispravni tlak u gumama čak ako prenizak tlak nije dosegao razinu koja aktivira osvjetljenje oznake niskog tlaka u gumama sustava TPMS.
Kvar sustava TPMS
Vaše je vozilo također opremljeno indikatorom kvara sustava TPMS kako bi vas obavijestilo da sustav ne radi ispravno. Indikator kvara sustava TPMS kombinira se sa oznakom niskog tlaka u gumama. Kad sustav otkrije kvar, oznaka će svijetliti otprilike jednu minutu i onda će stalno svijetliti. Ovaj će se niz nastaviti pri sljedećim pokretanjima vozila sve do uklanjanja kvara.
Kad je indikator kvara osvijetljen, sustav ne može prepoznati ili signalizirati nizak tlak u gumama. Kvarovi sustava TPMS mogu se dogoditi zbog različitih razloga uključujući postavljanje zamjenskih ili drugih guma ili kotača na vozilo što sprječava ispravan rad sustava TPMS. Uvijek provjerite oznaku sustava TPMS nakon što zamijenite jednu ili više guma ili kotača na vozilu kako biste osigurali da zamjenske ili druge gume i kotači omogućavaju sustavu TPMS da ispravno radi.
Automatsko ponovno postavljenje senzora sustava TPMS
Nakon zamjene jednog ili više kotača (no ne nakon zamjene gume) senzori sustava TPMS ponovno se postavljaju radi osiguranja točnosti upozorenja za tlak u gumama. Senzori sustava TPMS resetiraju se automatski u roku od 10 minuta nakon vožnje brzinom većom od 25 km/h.
Zamjena senzora gume
Ako se indikator upozorenja za tlak u gumama često prikazuje, upotrijebite mobilnu aplikaciju kako biste zakazali termin za servis kako bi se odredilo je li potrebna zamjena senzora kotača. Ako gumu popravite ili zamijenite u servisnom centru bez ovlaštenja tvrtke Tesla, senzor gume možda neće raditi dok se u tvrtki Tesla ne provede postupak postavljanja.
Vrste sezonskih guma
Upoznajte svoju vrstu guma
Vrsta guma kojima je vaše vozilo izvorno opremljeno ovisi o modelu vozila i tržišnoj regiji. Važno je da se upoznate s mogućnostima guma vozila i jesu li prikladne za ljeto, sva godišnja doba ili zimu. Provjerite podatke na bočnoj stjenci guma za informacije o karakteristikama izvedbe guma (pogledajteRazumijevanje oznaka na gumama).
Ljetne i cjelogodišnje gume
Ljetne i cjelogodišnje gume dizajnirane su za maksimalne performanse na suhim i mokrim cestama, no nisu dizajnirane za zimske uvjete. Cjelogodišnje gume osmišljene su tako da osiguravaju dostatno prianjanje u većini uvjeta kroz godinu, no na snijegu ili ledu možda ne mogu osigurati razinu prianjanja zimskih guma. Cjelogodišnje gume prepoznatljive su po oznakama „ALL SEASON” i/ili „M+S” (blato i snijeg, eng. mud and snow) na bočnoj stjenki gume.
Ako vozite pri niskim temperaturama ili na cestama na kojima postoji snijeg ili led, društvo Tesla preporuča upotrebu zimskih guma.
Zimske gume
Zimske gume upotrebljavaju se jer povećavaju prianjanje na snijegu i ledu. Pri postavljanju zimskih guma obavezno montirajte cijeli komplet od četiri gume. Zimske gume na sva četiri kotača moraju biti istog promjera, od istog proizvođača, iste konstrukcije te imati isti uzorak gaznog sloja.
Vožnja na zimskim gumama može biti bučnija, vijek trajanja gaznog sloja kraći, a prianjanje na suhim cestama slabije.
Kada je vozilo opremljeno zimskim gumama, pogledajte naljepnicu za upozorenje na gume na stupu vrata.
Vožnja pri niskim temperaturama
Pri niskim okolnim temperaturama performanse gume pogoršavaju se, što rezultira slabijim prianjanjem i većom osjetljivosti na oštećenja pri udarcima. Gume izraženih performansi (ljetna primjena) imaju smanjeno prianjanje pri temperaturama ispod 5° C i ne preporučuju se u uvjetima snijega/leda. Gume izraženih performansi mogu privremeno otvrdnuti na hladnoći, što kroz prvih nekoliko kilometara, dok se ne zagriju, uzrokuje buku pri njihovom okretanju.
Upotreba lanaca za gume
Društvo Tesla ispitalo je i odobrila sljedeće lance za gume (također se nazivaju lanci za snijeg) koji povećavaju prianjanje na snijegu. Lanci za gume postavljaju se samo na stražnje gume. Odobrene lance za gume možete nabaviti u tvrtki Tesla.
Veličina gume | Preporučeni lanci |
---|---|
18"/19“ | König CG-9 103 |
20" | König K-Summit K34 |
Za ugradnju lanaca za gume pratite upute i upozorenja proizvođača lanaca za gume. Postavite ih što pravilnije i čvršće.
Pri upotrebi lanaca za gume:
- Prije svake upotrebe pregledajte ima li na lancima za gume labavih spojeva i oštećenih karika.
- Izbjegavajte velika opterećenja Model 3 (velika opterećenja mogu smanjiti razmak između guma i karoserije).
- Nemojte voziti vozilo s nepravilno postavljenim lancima.
- Vozite polako. Nemojte prekoračiti brzinu od 48 km/h.
- Lance za gume skinite čim to dopuste uvjeti.