Zračni jastuci
Položaj zračnih jastuka
Zračni se jastuci nalaze otprilike na dolje prikazanim područjima. Na sjenilima su ispisane informacije za upozorenje na zračne jastuke.
Model Y je opremljeno zračnim jastukom i remenom za krilo/rame (također se naziva sklop sigurnosnog pojasa) na određenim položajima za prednja sjedala. Svi putnici, uključujući vozača, obavezno moraju pričvrstiti sigurnosni pojas, bez obzira je li njihovo sjedalo opremljeno zračnim jastukom, kako bi u slučaju sudara opasnost od ozbiljne ozljede ili smrti smanjili na minimum.
- Prednji zračni jastuci
- Bočni zračni jastuci u sjedaluBilješkaVaše vozilo (ako je time opremljeno, ovisno o datumu proizvodnje) također ima zračni jastuk montiran na sjedalu unutar dijela vozačeva sjedala.
- Zračne zavjese
Kako funkcioniraju zračni jastuci
Zračni se jastuci napuhnu kada senzori otkriju udar iznad granica za njihovu aktivaciju. Te su granice osmišljene tako da predvide težinu sudara dovoljno rano kako bi zračni jastuci mogli zaštititi putnike u vozilu. Zračni se jastuci napuhuju u trenu velikom silom, što je popraćenom glasnom bukom. Napuhani zračni jastuk, zajedno sa sigurnosnim pojasevima, ograničava pokrete putnika kako bi spriječio opasnost od ozljeda.
Prednji zračni jastuci uobičajeno nisu dizajnirani za napuhivanje u sudarima sa stražnje strane, prevrtanjima, bočnim sudarima i pri jakom kočenju ili vožnji preko izbočenja ili rupa na cesti. Prednji zračni jastuci možda se također neće napuhati pri frontalnim sudarima kao što su slabiji frontalni sudari, sudari s podlijetanjem ili slabiji udarci u uske objekte (kao što su stupovi ili stupići). Vozilo može pretrpjeti znatna površinska oštećenja bez uključivanja zračnih jastuka i, nasuprot tome, relativno malo strukturno oštećenje može uzrokovati njihovo napuhavanje. Stoga se iz vanjskog izgleda vozila nakon sudara ne može odrediti jesu li se zračni jastuci trebali napuhati.
Vrste zračnih jastuka
Model Y ima sljedeće vrste zračnih jastuka:
- Prednji zračni jastuci: Prednji su zračni jastuci osmišljeni da smanje ozljede veće djece ili odraslih osoba na prednjim sjedalima. Poštujte sva upozorenja i upute u vezi s djetetom koje sjedi na prednjem suvozačevu sjedalu (ako je to dopušteno na vašem tržištu).
- Bočni zračni jastuci u sjedalu: Bočni zračni jastuci u sjedalu na prednjim sjedalima štite područje zdjelice i prsnog koša, dalji bočni zračni jastuci na sjedalu u unutarnjem dijelu vozačeva sjedala štite glavu i prsni koš. Bočni zračni jastuci u sjedalima na udarenoj i neudarenoj strani vozila napuhuju se u slučaju ozbiljnog bočnog udara ili ozbiljnog frontalnog udara s pomakom.
- Zračne zavjese: Zračne zavjese pomažu zaštititi glavu. Zračne zavjese na udarenoj i neudarenoj strani vozila napuhuju se samo u slučaju ozbiljnog bočnog udara ili u slučaju prevrtanja vozila.
Indikator statusa zračnih jastuka
Status prednjeg zračnog jastuka za suvozača prikazan je u gornjem kutu dodirnog zaslona:
Upravljanje prednjim zračnim jastukom za suvozača
Kada se na suvozačevom sjedalu nalazi dijete (čak i kada se dijele nalazi u sigurnosnom sustavu za djecu ili sjedalici bez naslona za veću djecu), morate onemogućiti prednji zračni jastuk za suvozača kako biste spriječili ozljeđivanje djeteta u slučaju nezgode. Prvo osigurajte da vozilo u položaju Park. Zatim dodirnite Indikator statusa zračnih jastuka).
i prije početka vožnje osigurajte da je status zračnog jastuka putnbika na vrhu dodirnog zaslona i da ukazuje na to da je zračni jastuk isključen (PogledajteUčinci napuhivanja
Zračni jastuci nakon napuhavanja se ispuhuju kako bi putnicima osigurali postupan učinak ublažavanja, a vozaču neometan pogled prema naprijed.
Ako su se zračni jastuci napuhali ili ako je vozilo sudjelovalo u sudaru, za uključivanje vozila potreban je servis. Osim toga, nužno je pregledati zračne jastuke, zatezače sigurnosnog pojasa i povezane komponente te ih, po potrebi, zamijeniti. Upotrijebite mobilnu aplikaciju kako biste odmah zakazali termin za servis.
U sudaru, osim napuhavanja zračnih jastuka:
- Hitni poziv automatski uspostavlja vezu s hitnim službama ako je signal mobilne mreže dovoljno snažan i usluga je dostupna u vašoj regiji (pogledajte Hitni poziv).
- Vrata se otključavaju.
- Uključuju se svjetla za upozorenje na opasnost.
- Uključuju se unutarnja svjetla.
- Onemogućuje se visoki napon.
- Prozori idu u položaj ventilacije.
- Vozilo primjenjuje kočnice kako bi se zaustavilo.